Στο πλαίσιο του ετήσιου εκπαιδευτικού μας προγράμματος, πραγματοποιήσαμε μία βιωματική δραστηριότητα για την επίδραση της συμπεριφοράς μας στους άλλους. Πώς μοιάζει η καρδιά, αν την τσαλακώσουμε και της μιλήσουμε άσχημα; Παρατηρήσαμε ότι οι γρατζουνιές παραμένουν, ακόμα κι αν έπειτα ζητήσουμε "Συγνώμη" και συμπεριφερθούμε ευγενικά. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πριν πράξουμε!
Προνήπια 1 και 2
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmXc5lI-zDALkgTPBQEckecxrNLHvebqIEACF6Wjq9u3jLHVxmqSHlvVbIIIlslKO9Qgj4dNfx4UUICVI1dWWlmIxX9o9LrTBM-iX4ctAAPW-JBibTN06pmQz8PUXuImUu6O3ez-g3pFVV/w200-h150/IMG-8dbf3a8a2ffa15311a54bacdbdf277be-V.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdgoWjYCrzDMohWsXjk8GdFI3yhOJTgtELlsJBjHn098eBU5K8W68PR9MRA-423dbbFcGgZjT1rLBOOntZf0o_M5yLRkbRaxDWVCg220pKZL5ffCBRLqjgwlrrNv7KZDt_Vw1tT6YqsCWZ/w200-h150/IMG-9016db3f34c185d5d332fb368416dd61-V.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhucv0E7-VWAurT8S1EDsKWd5FiwtS9s2X_E3E3WFK_nryFS4GM3QPr5f0TrWNEDxDsw4F4RaU0cghzvYDWbiTLLldfW4xMSWg-kYZeocy5bm7-DN26d_Mg0OEOxePWbL2pC0tSpXJHQ04T/w150-h200/IMG_20210118_113147.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiVmqgn2h_4XMZta0uvjhSqP6xGGYl6NO48aj0kZlyC_AzhN0rfPmIsBAFBgk37KqfXTNBbI3n6yxNDp8gklfJ7gKWJzUhcCmHH_5JGgi16LC4cCpxGqFklHpt1yzP4deNTpRp1LWk7evFm/w150-h200/IMG_20210118_113740.jpg)